Paskutinį kartą lankantis 3D technologijų parodoje Suomijoje, parodų rūmų prieigose pastebėjome vykstant senovinių laivų maketų parodą. Turėdami laisvą minutę su kolegomis apžiūrinėjome laivus ir žavėjomės, kiek daug ten įdėta laiko ir pastangų  rankomis gaminant tokius smulkmeniškus laivų maketus. Kilo mintis – kodėl nepabandžius laivo maketo pagaminti 3D spausdinimo būdu ir pažiūrėti, kiek laiko galima sutaupyti. Taip užgimė jūros gelmių tyrimo laivo „Megaptera“ gamybos 3D spausdinimo būdu idėja.

Laivo modelį iš viso sudaro net 58 atskiros dalys, kurių spausdinimui panaudojome dvi skirtingas 3D spausdinimo technologijas – FDM (angl. fused deposition modeling) ir SLA (angl. stereolitography). Laivo korpuso ir kitų stambių elementų spausdinimui buvo panaudotas 2017 metų desktop klasės geriausiuoju pripažintas 3D spausdintuvas “Zortrax M200”. Šio įrenginio pagalba greitai ir tiksliai buvo pagamintas laivo karkasas. Atidesni skaitytojai gali pastebėti, jog įrenginio spausdinimo plotas yra 20 x 20 x 18 cm ir didelis laivo maketas į jį netilptų, tačiau atskleisime nedidelę paslaptį – 3D įrenginio dydis mūsų neriboja!

Turbūt kiekvienas esate atkreipę dėmesį į laivų detalumą – juose begalė smulkių, tikslių ir ypač svarbių elementų – kaip tik juos spausdinome tiksliausia 3D spausdinimo technologija – tam buvo parinktas SLA spausdinimas. Čia naudojome skystas dervas bei pažangų “Form 2” spausdintuvą. Ši technologija tokia tiksli, jog jos pritaikymas aprėpia nuo juvelyrinių dirbinių modelių iki preciziškų odontologinių įtaisų spausdinimo. Sluoksnio storis šioje technologijoje siekia net 25 µm!

Visų laivui reikalingų dalių atspausdinimas truko savaitę. Pagamintos dalys buvo apdirbamos – klijuojamos, šlifuojamos bei dažomos originaliomis laivo spalvomis. Dalis laivo mazgų yra judantys – sukamas pakėlimo kranas, iškeliantis kapsulę už borto; besisukantys variklių propeleriai. Apdirbimas truko papildomą savaitę laiko. Didžiausios dalys buvo dalinamos ir spausdinamos atskirai. Apdirbimo metu sujungimo siūlės kruopščiai sulydomos bei apdorojamos nepaliekant žymių. Ne veltui šiam projektui buvo pasirinktas ABS plastikas, kuris idealiai tinka detalėms, kurios po spausdinimo turi būti papildomai apdirbamos.

Šiuo metu „Megaptera“  laivas puikuojasi mūsų gaminių ekspozicijoje bei žavi mūsų lankytojus. Džiaugiamės, kad didelio formato 3D spausdinimas atrado pritaikomumą laivų maketų gamyboje bei nuo šiol galime pasiūlyti savo klientams  greitą, tikslų ir pigesnį gamybos būdą.

3D spauda pagaminti maketai populiarūs ne tik laivų, bet ir daugiaaukščių namų, istorinės vertės pastatų, karkasinių namukų, meninių instaliacijų, skulptūrų ar kitų objektų maketų ir jų kopijų gamyboje. Tai tikslus, greitas ir nebrangus būdas įgyvendinti Jūsų idėją.

3D spausdinimo technologija: FDM (angl. fused deposition modeling) ir SLA (angl. stereolitography).

3D spausdinimo medžiaga: ABS plastikas, skysta derva.

Dydis (mm): 600 x 150 x 250